شهر هوشی مین یکی از بزرگترین شهرهای کشور ویتنام از برنامه تحول دیجیتال خود در تاریخ 22 ژوئیه 2020 رونمایی کرد.

یک گزاره عقلانی : برای تحقق شهرهای هوشمند دیگر لازم نیست منتظر تصمیم های کند آنها باشیم به بکارگیری و استخدام فن آوری های جدید و نوظهور سبب تغییر سبک مدل های حکمرانی و تجاری می شود....

دبیر کارگروه هوشمندسازی شهر هوشی مین ، آقای تین نان گفت که برنامه تحول دیجیتال با هدف افزایش بهره وری نیروی های کار ، کاهش هزینه های مدیریت شهری ، خدمات بهتر به شهروندان و همچنین ایجاد مشاغل دیجیتال نوظهور ارائه می شود. این شهر قصد دارد به واسطه اتخاذ خط مشی گذاری عمومی در حوزه خدمات و حکمرانی دیجیتال ، انواعی از مشاغل دیجیتال و جامعه ای مدرن و نوین را در یک افق ده ساله تا سال 2030 ایجاد نماید، تا هوشی مین را به یک شهر تماما هوشمند تبدیل نماید. تین نان همچنین گفت تا سال 2025 ، بیش از 50 درصد از خدمات مدیریت شهری به صورت آنلاین با پیش بینی تسویه حساب مالی 90 درصدی آنلاین در خواهد آمد اما تین نان معتقد است ابعاد هوشمند سازی افق های روشن تری دارد زیرا هوشمندسازی شهر هوشی مین سبب توسعه اقتصاد دیجیتالی می شود و  25 درصد از تولیدات ناخالص منطقه ای (GRDP) را تشکیل خواهد داد .او این برنامه را مطابق با روند جهانی تحول دیجیتال در سطح کلان شهرهای دنیا می داند.

در این نشست خبری ، وزیر وزارتخانه فن آوری اطلاعات و ارتباطات کشور ویتنامن آقای نگوین منه هونگ گفت: تحول دیجیتالی عبارت است از به بکارگیری و استخدام فن آوری های جدید و نوظهور که سبب تغییر سبک مدل های حکمرانی و تجاری می شود.در همین راستا وزیر دستور افزایش بودجه تحول دیجیتال برای شهر هوشی مین را صادر نمود. او در ماه اوت و در وزاتخانه خود از سه کتابچه تحول دیجیتال برای ویتنام رونمایی کرده است که عموم برنامه های تحول دیجیتال منتشر شده در آن سندها مرتبط به حمایت و ایجاد مشاغل دیجیتال و تحول دیجیتال در سطح مدیریت عمومی ویتنام است.

برنامه های هوشی مین هوشمند 2030 عبارت هستند از:

  • هوشی مین هوشمند مبتنی بر فن آوری بلاکچین
  • هوشی مین هوشمند مبتنی بر فن آوری هوش مصنوعی

مطابق با این دو برنامه مهم و راهبردی ، پروژه های مهمی در پارک علم و فن آوری Hi-Tech "سلام فن آوری" شهر هوشی مین رونمایی و استارت خورده است. اولویت اصلی این برنامه ها استفاده از فن آوری هوش مصنوعی به منظور حل مشکلات و مسائل شهری و توسعه خدمات هوشمندانه است آنها همچنین از فن آوری Blockchain یا همان زنجیره بلوکی در شهر هوشمند هوشی مین برای ارتباطات ، انرژی ، حمل و نقل و پرداخت استفاده خواهند کرد. دبیر کارگروه هوشمند سازی شهر هوشی مین معتقد است ساخت یک شهر هوشمند ، نیازمند ایجاد یک حکمرانی خوب دیجیتال مبتنی بر فن آوری های نوظهور است از این رو ، اداره کنندگان شهر هوشی مین در حال بازنگری مقررات و خط مشی های مربوط به blockchain هستند تا در آینده از آن فن آوری و خدمات بتوانند به راحتی استفاده نمایند.

در همین راستا پارک سلام فناوری هوشی مین قراردادی را با شرکت کره جنوبی کره ای CBA Ventures برای ارائه راه حل های blockchain ای منعقد کرده است. آقای Lê Bích Loan ، رئیس هیئت مدیره پارک Hi-Tech ، در مورد فن آوری  blockchain بسیار خوشبین است و عمیقا معتقد است که رو نمایی از این فن آوری ها و خدمات مرتبط سبب ایجاد معاملات مالی کارآمدتر ، شفاف تر و ساده تر می شود و همچنین وابستگی به موسسات مالی ، بانک های تجاری کمتر می شود و دیگر لازم نیست منتظر تصمیم های کند آنها باشیم.

در حال حاضر در شهر سئول از ترکیب فن آوری های اینترنت اشیا و زنجیره بلوکی برای مدیریت داده های ترافیک از حاصل از سنسورهای نصب شده در این شهر استفاده می شود. از دیگر شهرهای پیشرو در این زمینه هم دوبی هوشمند است که این ترکیب را به عنوان یک خدمت فناورانه در بستر حکمرانی دیجیتال شهری برای شهروندان اماراتی ساکن در شهر دوبی به وجود آورده است.