یکی از مرفه ترین و قدیمی ترین شهرهای چین واقع در استان ژیانگ با عنوان بهترین شهر تجاری چین به خاطر قرار گرفتن غول تجاری چین " علی بابا" در این شهر ، در آستانه یک تحول بزرگ قرار دارد. اخیرا در تاریخ 29 آوریل 2020 از سامانه جامع و هوشمند مدیریت شهری تحت عنوان مغز شهر City Brain رونمایی شد که تمرکز اصلی آن مسکن ، شهرسازی و کنترل ترافیک می باشد.

در این رونمایی چینی ها از واژه جدیدی تحت عنوان City Brain یا مغز (خرد) شهر برای سامانه خود استفاده نموده اند دلیل نام گذاری این واژه به روی سامانه جامع مدیریت هوشمند شهری ، استخدام و به کارگیری فن آوری های نوظهوری چون کلان داده و هوش مصنوعی و زیرساخت ابری علی بابا است که تعبیر شهر به مثابه عقل یا خرد را عملیاتی نموده است.

یکی از خبرهای داغ این شهر که پس از رونمایی در بین خبرگزاری های چین منعکس گردید بهبود فراگرد (مکانیسم) واگذاری یارانه دولتی چین به کارگرهای شاغل در این شهر بود روالی که تا قبل از این چیزی در حدود ده روز کاری طول می کشید که الان به دوثانیه کاری کاهش یافته است.

مطالعات اولیه شهر هوشمند هانگژو به سال 2016 بر می گردد ، تمرکز اصلی مطالعات به روی پیاده سازی الگو و مدلی از حکمرانی دیجیتال شهری بود که بتواند یکی از پرجمعیت ترین و شلوغ ترین شهرهای چین از حیث جمعیت شهروندی و ترافیک شهری را به کنترل خود در بیاورد. یکی از دستاوردهای آن مطالعات پیاده سازی الگوی نوینی از کنترل ترافیک است که موفق شده تنها و در کمتر از دوماه از راه اندازی این سامانه ، ترافیک شهر 10 میلیون نفری هانگژو ( شهری همانند تهران ) را 15% کاهش دهد.

چینی ها در ترسیم آینده نگرانه خود از شهر هوشمند هانگژو و در بلوغ بهره برداری از سامانه جامع و هوشمند مدیریت شهری ، مدعی هستند زمان دسترسی به پارکینگ خالی در این شهر را به 20 ثانیه و دسترسی به یکی از 414 هتل این شهر را برای گردشگران و تجار به 30 ثانیه کاهش خواهند داد. لازم به ذکر است در حال حاضر حدود 603 هزار پارکینگ متصل به سامانه در این شهر وجود دارد و همچنین این شهر از حیث گردشگر سلامت و تجاری که به خاطر صنایع و شرکت های بزرگی چون علی بابا به این شهر سفر می کنند، برای دولت چین در خط مشی گذاری های درست و دقیق در حوزه تجارت الکترونیک و سلامت بسیار حائز اهمیت است.

آنها لقب City Brain را به این خاطر به این سامانه و شهر داده اند چون مدعی هستند تمامی داده های شهری در کاربردی تجاری و عملیاتی بر بسترهای کلان داده و هوش مصنوعی در اختیار شهر و تمامی شهروندان و کسب و کارها می باشد و این عاملی تحول ساز در افقی نزدیک برای شهر هوشمند هانگژو خواهد شد.

از دیگر خروجی های این سامانه ، یکپارچه سازی تمامی سامانه های اطلاعاتی و بانک داده مسکن شهری است به طوری که تنها در یکی از زیر سیستم های متصل به این سامانه ، 10736 آپارتمان وجود دارد که اطلاعات زیاد و مفیدی همچون سکونت 689 سالمند که به تنهایی زندگی می کنند را می توان در این سامانه یافت. اطلاعاتی که ترکیب آنها سبب ارزش آفرینی های جدیدی برای مدیریت شهری خواهد شد.

سامانه City Brain تا کنون به 96 ارگان دولتی و 317 زیرسیستم آنها متصل شده و از داده ها و خدمات تمامی این خرده سیستم ها استفاده می نماید. تراکنش روزانه این سامانه 120 میلیون عدد در روز می باشد که حجم زیادی از پردازش انواع داده های شخصی و دولتی را شامل می شود.

یکی دیگر از دستاوردهای این سامانه صدور QR-Code هایی است که نشان دهنده سلامت شخص و شرکتی است که در شرایط بحران و بیماری کوید19 مجوز کار دارند. افراد برای تردد در سطح شهر و اجازه فعالیت تجاری ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی و اخذ QR-Code مربوطه می باشند.

جمع بندی:

دولت چین در جغرافیای سیاسی خود برای این شهر ترسیمی هوشمندانه در نظر گرفته است. این شهر به دلیل قرار گرفتن در بین دو شهر مهم شانگهای و هنگ کنگ و هم چنین نزدیکی بسیار به ژاپن و کره جنوبی دارای جایگاه ویژه ای برای دولت چین و آینده تجارت الکترونیک این کشور می باشد با توجه به خط مشی هوشمندسازی تمامی بنادر مهم کشورهای همسایه چین  ، بنادری چون بوسان در کره جنوبی ، هوشمندسازی و توسعه سریع زیرساخت ها و ابزارهای هوشمند برای این شهر یک راهبرد مهم و عملا یک میدان نبرد ژئوپلیتیک جدید برای دولت چین در مقابله با خط مشی های تجاری دولت های ژاپن ، کره جنوبی و تایوان می باشد که دولت چین بتواند در این میدان رقابت ، آینده تجاری این شهر را حفظ نماید.

نکته پر اهمیتی که از توسعه این شهر به واسطه این سامانه خردمند (مغز شهر) می توان بدست آورد عنوانی است که شهرها به روی خود دارند مثلا این شهر قلب تجارت الکترونیک کشور چین است. پس می توان فهمید که خط مشی گذاری هوشمند سازی و تحقق حکمرانی دیجیتال شهر هوشمند هانگژو به سمتی است که ضمن حل مشکلات و تامین نیازهای شهر و شهروندان  ،ماموریت حفظ اصالت و حفظ جایگاه تجارت الکترونیک این شهر را به عهده دارد و اساسا در جهت تحقق نقشه راه آن شهر اندیشیده و اجرایی گردیده است.