مقدمه

یکی از مناطق تقریبا (شاید) دست نخورده ایران، پارک ملی کویر می باشد. منطقه وسیعی که در سه استان تهران ، سمنان و قم گسترده شده است و تنوع جانوری و گیاهی خاص خود را دارد. در گذشته نه چندان دور، به آن آفریقای کوچک ایران گفته می شد، اما متاسفانه به دلایلی چون خشکسالی ، تبدیل شدن آن پارک به محل انجام مانورهای نظامی و شکارهای غیر قانونی دیگر به مانند سابق نیست، بسیاری از حیوانات پارک یا ازبین رفته اند و یا به مناطق پایین دست کویر مرکزی ایران و به سمت اصفهان و یزد مهاجرت کرده اند. بنابر اطلاعات سازمان محیط زیست، این منطقه حدودا ۶۷۰ هزار هکتار وسعت دارد که ۴۲۰ هزار هکتار آن متعلق به پارک ملی کویر و ۲۵۰ هزار هکتار از آن منطقه حفاظت‌شده است نزدیکترین محل دسترسی به پارک ملی کویر، برای تهرانی ها از مسیر ورامین و پیشوا است که در این سفرنامه قصد معرفی این جاذبه گردشگری را دارم.

کلید واژه ها:

کویر نزدیک تهران ، کویر وارمین ، کویرگردی برای تهرانی ها ، پارک ملی کویر ، کارونسرای بهرام گور ، محیط بانی مبارکیه ، محیط بانی مکرش

زمان مناسب سفر

همانند همه مناطق کویری و بیابانی بهترین زمان سفر فصل های سرد و خنک سال است و در این میان فصل های پاییز و زمستان گزینه های سفر هستند. اما به دلیل رسی و باتلاقی بودن منطقه حتما دقت فرمایید که بعد از بارندگی ها سفر شما می تواند کمی خطرناک باشد. تعداد نجات هایی که توسط واحدهای امداد و نجات انجام شده است بسیار بالا بوده است و عمده آن هم گیر افتادن گردشگران در مناطق باتلاقی و گل زار ها بوده است، لذا توصیه می شود قبل از حرکت، حتما به این نکته مهم دقت فرمایید.

دسترسی به پارک ملی کویر

نکته بسیار مهم

ورود به پارک ملی کویر نیازمند گرفتن مجوز از سازمان محیط زیست آن استان است، مثلا اگر قصد سفر به مقصد کاروانسرای بهرام گور را دارید حتما باید از سازمان محیط زیست استان سمنان به صورت اینترنتی مجوز بگیرید در غیر اینصورت، به شما اجازه ورود داده نمی شود همان طور که ما غافل گیر شدیم و نتوانستیم وارد پارک شویم.

برای تهرانی ها

اتوبان امام علی ، خروجی ورامین - امین آباد ، قرچک ( عبور از کمربندی شمالی یا جنوبی ) ، ورامین ، پیشوا ، روستای قلعه بلند ، عبور از زیر گذر اتوبان حرم تا حرم ( قم - گرمسار ) ، عبور از کنار روستای حصارگلی ، محیط بانی مبارکیه و ایست بازرسی نیروی انتظامی.

برای سایر هم وطن ها از شهرهای قم ، کاشان و سمنان هم مسیرهای ورودی دیگری هم وجود دارد که بخش های دیگری از پارک را شامل می شود.

فاصله

حدودا 50 کیلومتر از ابتدای خروجی ورامین - امین آباد تا محیط بانی مبارکیه و جاده تماما آسفالت است.

جایگزین نیم روزه و بدون نیاز به اخذ مجوز از محیط بانی

منطقه بیابانی مکرش و عبور از محیط بانی مکرش می باشد که به آن منطقه کویر ورامین هم گفته می شود.


دسترسی به منطقه بیابانی مکرش

اتوبان امام علی ، خروجی ورامین - امین آباد ، قرچک ( عبور از کمربندی شمالی یا جنوبی ) ، ورامین ، پیشوا ، روستای قلعه بلند ، عبور از زیر گذر اتوبان حرم تا حرم ( قم - گرمسار ) ، گذر از کنار گذر امامزاده عبداله و ورود به اتوبان حرم به حرم ( به سمت گرمسار ) ، حدودا 8 کیلومتر که گذر کردید تابلوی بالا در کنار اتوبان دیده می شود.

از اینجای مسیر جاده خاکی است اما با ماشین های غیر آفرودی هم می توانید وارد منطقه بشوید ، لازم به ذکر است که در میانه راه و بعد از 4 کیلومتر ، حتما حضور خود را به محیط بانی مکرش اعلام فرمایید.

در ادامه مسیر بعد از گذر از محیط بانی مکرش جاده به دو راه تقسیم می شود ، سمت چپ به سمت بادبان و آبشخور حیوانات وحشی می رود و سمت راست وارد محیط بیابانی می شوید و هر نقطه از آن را می توانید برای کمپ زدن انتخاب کنید، ما به سمت تپه ها رفتیم و در یک منطقه مرتفع تر که نمای دشت دیده می شد کمپ کردیم.

نکات مهم سفر

 • سفر به پارک ملی کویر از محیط بانی مبارکیه و به سمت کاروانسرای بهرام گور نیازمند مجوز محیط بانی استان سمنان دارد.
 • سفر به منطقه محیط بانی مکرش، نیازمند مجوز نیست ولی حضور خود را باید به محیط بانی اعلام نمایید.
 • شکار و قطع درختان گز در محل ممنوع می باشد.
 • سفر در روزهای بارانی و برفی به دلیل رسی و باتلاقی بودن منطقه توصیه نمی شود.
 • در صورت روشن کردن آتش، حتما و حتما از خاموش شدن آن مطمئن شوید و در انتها، بروی خاکسترها آب و خاک بریزید.

امکانات گردشی و تفریحی

 • به تازگی گلنگ ساخت مجموعه گردشگری - تفریحی حصار گلی زده شده است ولی فعلا جز یک تابلو چیز دیگری وجود ندارد احتمالا وضعیت اقتصادی حاکم و بحران کرونا مانع از توسعه این پروژه شده است.
 • آخرین محل خرید، روستای قلعه بلند است که یک فروشگاه کوچک دارد.
 • هیچ گونه دستشویی عمومی وجود ندارد، سفر کاملا صحرایی است. بنابراین مجهز و به همراه آب، وارد منطقه شوید.
 • آخرین پمپ بنزین و گاز در پیشوا است لذا به این نکته دقت فرمایید.
 • آب کافی برای خوردن ، ماشین و دستشویی همراه داشته باشید.

سایر توضیحات

 • سفر از جنس گردشگری ، ماجراجویی نیم روزه یا نهایتا یک روزه است.
 • نزدیکترین منطقه کویری و بیابانی به تهران است. (کویر ورامین هم گفته می شود)
 • به صورت خانوادگی و با ماشین های شخصی خود هم می توانید سفر کنید ( حتی کلاس SUV )
 • مناسب برای آفرودبازها است ولی به دلیل عدم توجه به مسائل زیست محیطی، آسیب زیادی به پوشش گیاهی منطقه وارد شده است.
 • مسیر برگشت به تهران : ورود دوباره به اتوبان حرم تا حرم به سمت گرمسار ، ادامه مسیر حدودا سه تا چهار کیلومتر و عبور با احتیاط از دور برگردان خاکی وسط اتوبان و برگشت به سمت امامزاده عبداله و روستای قلعه بلند و در ادامه پیشوا و ورامین و قرچک و شهری ری و اتوبان امام علی.

سایر سفرنامه ها و ماجراجویی ها را از پیج اینستاگرامی زیر دنبال بفرمایید

Extreme.adventurer

با سپاس