فناوری نسل پنجم مخابراتی شاه کلید تحول دیجیتال در لبه هوشمند زندگی

بایگانی نوشته‌ها

سفرنامه مکرش از پارک ملی کویر

سفرنامه مکرش از پارک ملی کویر

یکی از مناطق تقریبا (شاید) دست نخورده ایران، پارک ملی کویر می باشد. منطقه وسیعی که در سه استان تهران ، سمنان و قم گسترده شده است و تنوع جانوری و گیاهی خاص خود را دارد. در گذشته نه چندان دور به آن آفریقای کوچک ایران گفته می شد، اما متاسفانه به دلایلی چون خشکسالی ، تبدیل شدن آن پارک به محل انجام مانورهای نظامی و شکارهای غیر قانونی دیگر به مانند سابق نیست، بسیاری از حیوانات پارک یا ازبین رفته اند و یا به مناطق پایین دست کویر مرکزی ایران، به سمت اصفهان و یزد مهاجرت کرده اند. بنا بر اطلاعات سازمان محیط زیست، این منطقه حدودا ۶۷۰ هزار هکتار وسعت دارد که ۴۲۰ هزار هکتار آن متعلق به پارک ملی کویر و ۲۵۰ هزار هکتار از آن منطقه حفاظت‌شده است نزدیکترین محل دسترسی به پارک ملی کویر، برای تهرانی ها از مسیر ورامین و پیشوا است که در این سفرنامه قصد معرفی این جاذبه گردشگری را دارم.
تحقق اقتصاد مشارکتی و مدور به کمک آزمایشگاه های زندگی دیجیتال شهری (بررسی Torino Digital Living Lab)

تحقق اقتصاد مشارکتی و مدور به کمک آزمایشگاه های زندگی دیجیتال شهری (بررسی Torino Digital Living Lab)

امروز قصد معرفی آزمایشگاه زندگی دیجیتال شهر تورینو را برای شما همراهان گرامی دارم. آزمایشگاهی که در زمینه اقتصاد مشارکتی (Sharing Economy) و اقتصاد مدور یا چرخشی (Circular Economy) فعالیت دارد. این آزمایشگاه در تابستان2017 توسط شهرداری شهر تورینو راه اندازی و به بهره برداری رسید.در این آزمایشگاه از سامانه ای (پلتفرمی) رونمایی شده است، که به مشارکت کنندگان این امکان را می دهد، تا بتوانند به ساده ترین شیوه راه حل های مبتکرانه، نوین و فناورانه خود را عملیاتی نمایند، راه حل هایی که به ساخت آینده سبک های نوپدید زندگی شهری و نظم های نوین اجتماعی کمک می کند. در این آزمایشگاه که زیر نظر شهرداری تورینو فعالیت می کند از هر گونه ایده و پیشنهادی که به بهبود عملیات در اکوسیستم شهری- شهروندی، خصوصا مسائل محیط زیستی شهر تورینو کمک کند، استقبال می شود.
SWOT حکمرانی دیجیتال در ایران

SWOT حکمرانی دیجیتال در ایران

در دولت الکترونیک تمرکز و تایید بر اینترنتی کردن تمامی پروسه های مصوب و موجود فعلی است اما در دولت و حاکمیت های دیجیتالتمرکز بر اصلاح فرآیندهای و پروسه های اداری و دولتی به کمک فناوری های نوظهور استدولت و حکمرانی دیجیتال یک استراتژی جدید جهت مدرنایز کردن ( مدرن کردن ) دولت ها استدولت و حکمرانی دیجیتال موج جدیدی از دولت ها ( مثل دولت خوب ، دولت خدمتگزار ، دولت الکترونیک و ... ) ناشی از ادغام بدنه دولت ها با فناوری و خدمات دیجیتال نوظهور است، لذا جا دارد بگوییم فرآیندها در دولت و حکمرانی دیجیتال ثابت نیستند بلکه هوشمندانه و خلاقانه تغییر پذیر هستند. و در انتها دولت و حکمرانی دیجیتال را می توان یک شبه پارادایم جدید مدیریت دولتی نام بردحال با توجه به توضیحات مذکور ، گزارش پیوست را ملاحظه بفرمایید
منطقه جاودانگی دیجیتال (شهر نور) کجاست؟

منطقه جاودانگی دیجیتال (شهر نور) کجاست؟

منطقه جاودانگی دیجیتال کجاست؟                                                                                                     ما به بغداد جهان جان اناالحق می‌زدیم ..... پیش از آن کاین دار و گیر و نکته منصور بودمولانا غزل شماره 731عارف و شاعر بزرگ ایرانی جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولانا (مولوی) در اشعار خود از شهرهای زیادی نام برده است. در این میان و در عرفان و اندیشه ایرانی مولانا ، نام شهرهای نور و ظلمت هم دیده می شود. از دید مولانا، شهر نور عالم برتر است، نام و عالمی که قبل تر در اندیشه های زرتشتی و اوستا هم به آن اشاره شده است. مولانا از شهرهایی چون تبریز و مصر و بخارا به عنوان شهرهای نور یاده کرده است، که احتمالا حسب شرایطی که در آن زمان داشته اند و به تبعیت از تعابیر قرآنی، آن شهرها را به مثابه شهر نور دانسته است.
دوقلوهای دیجیتالی ، ابزار نوپدید مدل سازی شهرهای هوشمند

دوقلوهای دیجیتالی ، ابزار نوپدید مدل سازی شهرهای هوشمند

در این روزهای سخت آخرزمانی ، یکی از تلخ ترین و وحشتناک ترین رخدادهای ممکن، برای خیلی از هم وطنان خصوصا در شهرهای بزرگی چون تهران و اصفهان و مشهد و .... اتفاق افتاد، ترکیبی کشنده از آلودگی هوا و ویروس مرگبار کوید19 ، آدمی را یاد آن ضرب المثل فارسی می اندازه که می گه " وقتی که نه راه پیش داری و نه راه پس" در هر صورت محکوم به مرگی .....خلاصه که، در این دنیای مرگبار، باید جستجو کرد، که چگونه و با چه ابزاری می توان ضعف و ناکارآمدی سیستم حاکمیتی را در امور زیست محیطی، جبران نمود.به راستی آن ابزار چیست؟ و آیا ابزارهای فناورانه، می تواند کمک حال بشریت در این اکوسیستم پیچیده باشند؟ دو قلوهای دیجیتالی، الگوهای نرم‌افزاریی هستند که اتصال دنیای فیزیکی و دیجیتالی ما را برقرار می کنند، در اصل آنها متکی به داده هایی هستند که در دنیای واقعی و فیزیکی ایجاد می شوند ، نتایج را در دنیای مجازی خود تجزیه و تحلیل می کنند ولی آنها را دوباره در دنیای فیزیکی مورد استفاده قرار می دهند. دوقلوهای دیجیتالی، از متادیتاهای مختلف و دسته‌بندی شده ای استفاده می کنند
فرتاش و انسانگرایی دیجیتال از منظر گارتنر

فرتاش و انسانگرایی دیجیتال از منظر گارتنر

همانطور که برای دیدن خورشید نیازمند لنز و فیلتر مناسب هستیم، برای درک درست ابعاد کسب و کارهای نوپدید دیجیتال هم باید از لنز مناسب استفاده کرد. آقای David Mitchell Smith ، یکی از معاونین اصلی شرکت گارتنر بر این باور است که ورود به حوزه کسب و کارهای دیجیتال، نیازمند نگاهی متفاوت به مسائل است و پاسخ را بایستی به واسطه لنزها و فیلترهای مناسب جستجو نمود تا فرصت های خوب و درست این حوزه شناسایی شوند.
مهدی عرب زاده یکتا
یکم غیر رسمی : علاقمند طبیعت و گردشگری ، رنگ مورد علاقه لیمویی  
اطلاعات بیش‌تر
دسته‌بندی
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...

اطلاعات تماس

contact@dpag.ir