معرفی امبدد سیستم شرکت چری با نام Cloudrive

محصول Cloudrive سیستم هوشمند اتصال درون خودرویی شرکت خودروسازی چری می باشد. محصولی شبیه iDrive BMW  یا سیستم SYNC فورد و یا OneStar شرکت GM ،شرکت Chery Automobile از نسخه 1.0 این محصول که بروی خودروهای قدیمی تر چری نصب شده بود؛ شروع کرده که تا به امروز از نسخه 3.0 Cloudrive (نصب شده برای اولین بار بر روی مدل جدید Tiggo 5x ) رونمایی کرده است (در چین).

نسخه یک  Cloudriveکه در واقع، بخشی از کانسپت Connected Car  محصول  Chery Zhiyun  می باشد. این محصول برای اولین بار در آوریل 2013 رونمایی و بر روی Arrizo 7 نصب گردید. این سیستم بر نظارت بخشی از قابلیت های خودرو و همچنین قابلیت های سرگرمی چون سیستم های چند رسانه ایی درون خودرویی تمرکز دارد و بواسطه دریافت داده ها از سوی ECU خودرو، در نمایش برخی از عیوب خودرو یی به راننده ها کمک می کند. . نسخه بعدی Cloudrive که ورژن 2.0 آن می باشد، برای اولین بار در Arrizo 5 پیاده سازی شد. در مقایسه با نسل قبلی آن، از معماری بهتری استفاده شده است و قابلیت هایی چون نظارت از راه دور، ناوبری هوشمند، تشخیص برخی از عیوب خودرو و سایر عملکردها به آن اضافه شده است لازم به توضیح است که شرکت مدیران خودرو از این نسخه برای محصول آریزو 5 در ایران استفاده نکرده است. ورژن نصب شده بروی خودروهای داخلی و نبود قابلیت های یاد شده، گویای این حرف می باشد. این در حالی است که خودروهایی چون دناپلاس یا برخی دیگر از خودروهای چینی امکانات بیشتری را در اختیار مشتریان خود قرار داده اند.

امروز و پس از رونمایی خودرو جدید چری Tiggo 5x که در ایران با نام x55 pro به فروش می رسد، شرکت چری از نسخه سومخود هم رونمایی کرده است، که نه تنها از وای فای بلکه از نسل پنجم شبکه های مخابراتی 5G هم پشتیبانی می کند، و عملکردهایی چون تجزیه و تحلیل داده های بزرگ، مدیریت امنیت داده ها، سرگرمی ها ، پیوستگی با خدمات تلفن همراه و  از همه مهمتر پشتیبانی یکپارچه از فناوری اینترنت اشیا یا همان IoT را عملیاتی نموده تا قابلیت های محصول Cloudrive به سمت Connected Car نزدیکتر شود.


از قابلیت های جدید Cloudrive نسخه 3.0 می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • سیستم تشخیص زبان هوشمند یا همان      intelligent      language recognition که مبتنی بر فناوری Voice      Recognition است که حسب ادعای سازنده با      دقت 99% می توان گویش های مختلف را تشخیص دهد. اما بر خلاف این ادعا، شاهد      هستیم که در محصول Tiggo 8 Pro فقط با دو زبان انگلیسی و چینی نرم افزار کار می کند و قابلیت      زبان فارسی به آن اضافه نشده است.
  • سیستم ناوبری دوگانه و یکپارچه برای مسیریابی های هوشمند به کمک قابلیت      های دریافتی از نرم افزارهای AutoNavi و BaiduMaps تحت عنوان smartest semantic recognition technology
  • سرویس های جدید سرگرمی چند رسانه ای صوت و تصویری ، افزوده شدن رادیوهای      اینترنتی ، آب و هوای آنلاین ، پادکست و اخبار روزانه ، موسیقی آنلاین ،      برنامه سفر و غذا و ... و قرارداد با 500 شرکت تامین کننده خدمات محتوایی
  • ماژول کمک رسان هوشمند که به صورت 7*24 بین رانندگان و خدمات امدادرسانی      ارتباط برقرار می کند تا در مواقع خرابی و در کمترین زمان ممکن، راننده      بتواند نوع خرابی و لوکیشن خود را به امداد خودرو، اعلام و ارسال نماید.
  • سیستم کنترل از راه دور با هدف عیب یابی خودرو ، دسترسی راه دور به پورت      دیاگ،
  • اتصال قابلیت های خودرو بروی گوشی هوشمند و کنترل بخش زیادی از خودرو از      روی اپلیکیشن ، به عنوان مثال باز و بسته کردن یا استارت از راه دور خودرو به      کمک اپ Cloudrive

در حال حاضر این سیستم با 21 اپ پیش فرض بروی خودرو Tiggo 5x و سایر محصولات جدید چری نصب شده است (الزما نه در ایران و همه محصولات ارائه شده توسط مدیران خودرو) در چین طی قرارداد با اپراتور مخابراتی China Unicom سرویس 4G هم به مشتریان چری با پهنای باند بین 20 تا 40 مگ به آنها ارائه می شود.