5G REDCAP چیست و چرا برای آینده Metaverse حیاتی است؟

چند وقتی است که دنیا با واژه و اخبار متاورسی وارد فاز جدیدی از رویاپردازی و ساخت آینده شده، خصوصا از ابتدای سال 2022 به بعد که متاورس به عنوان خط مقدم نوآوری ها از فناوری های نوپدید در راس تمامی اخبار حوزه فناوری قرار گرفته است. اما سوال اینجاست که چه عاملی، محبوبیت این فناوری را تا این حد زیاد کرده و افزایش محبوبیت آن چه ارتباطی با پیشرفت های سایر فناوری از جمله AR/VR، رایانش ابری، اینترنت اشیا، نسل پنجم شبکه های مخابراتی 5G، هوش مصنوعی، همزادهای (دوقولوهای) دیجیتال و غیره دارد و در این میان 5G چگونه می‌تواند با ارائه سرعت و ظرفیتی قابل قبول، برنامه‌های کاربردی و آینده‌نگر از حوزه خدمات متاورسی را بهینه کند و از آن مهمتر چه نقشی در توسعه مداوم حوزه خدمات و محصولات Metaverse ای ایفا می کند؟

با تکامل تدریجی 5G، از مسیر خط مشی گذاری ها و تدوین و توسعه استانداردهای این حوزه در فروم هایی چون 3GPP, 5GPPموضوع بسیار مهمی مطرح شده است موضوعی تحت عنوان Reduced Capability با ترجمه « قابلیت کاهش یافته » و مخفف (RedCap)  که در نسخه 17 از توسعه فناوری نسل پنجم شبکه های مخابراتی 5G، این موضوع مطرح گردید تا پایه ای برای توسعه و بسط خدمات و محصولات حوزه متاورسی شود.


RedCap چیست؟

همانطور که استاندارد 3GPP، از Release 15 اعلام داشته، تمرکز این نسخه، عمدتاً بر روی برنامه‌های کاربردی از حوزه خدمات و محصولات 5G با سرعت بالا و پهنای باند بالا می باشد و در نسخه بعدی آن Release 16تمرکز بر بالابردن قابلیت اطمینان و تأخیر کم ارسال و دریافت داده بوده است. هر چند که در دنیای واقعی از خدمات و محصولات حوزه IoT ، طیف گسترده‌ای از آن برنامه های کاربردی همچنان به میزان کمی از سرعت انتقال داده، تأخیر کم و قابلیت اطمینان فوق العاده بالا یا همان (URLLC) و پهنای باند موبایلی با سرعت بالا (eMBB) احتیاج دارند و نیاز جدی به این زیرساخت ها در این سطح و با این قابلیت ها نیست، اما در مقابل آن، نمونه های زیادی هم از Use case های IoT هستند که نیازمند زیرساخت های LPWAN ای هستند. پس رشد خدمات IoT همزمان در جهت های مختلفی در حال توسعه می باشد و اتفاقا هدف اصلی از توسعه آتی خدمات IoT مبتنی بر فناوری 5G ، پوشش این شکاف ها است که بدرستی در ماموریت هر یک از نسخه های توسعه ای 5G دیده شده است تا بتواند تقاضا برای اتصال های متمایزی را در بازار برآورده کند، نیازهایی که فناوری 4G پاسخگو نبود. 

در همین راستا و از سلسله مسیر توسعه ای نسل پنجم شبکه های مخابراتی سیار 5G، نسخه ای سبک (Release 17) از استاندارد 5G برای رفع این نیاز معرفی شده است، نسخه ای تحت عنوان « قابلیت کاهش یافته »  یا همان5G-Redcap که قرار است سه گروه هدف اصلی را پوشش دهد، گروه های پوشیدنی های هوشمند (بخش جدایی ناپذیر دنیای متاورسی)، حسگرهای (سنسورها) بی سیم صنعتی (بخش جدایی ناپذیر متاورس صنعتی) و نظارت تصویری. درست است که الزاما همگی این برنامه ها به تأخیر بسیار کم نیاز ندارند ولی برای تضمین انتقال داده ها به پهنای باند با قابلیت اطمینان بالایی نیاز دارند. از این رو است که ضرورت ایجاد یک نسخه سبک از 5G ایجاد شد که در عمل RedCap بین eMBB و LPWA قرار می گیرد تا تعادلی از قابلیت های مطلوب نظیر سرعت، مصرف انرژی و اطمینان پذیری بالا را متناسب با آن نیازمندی ها (منظور نیازمندی های دنیاهای متاورسی) را حاصل کند. شکل زیر این تفکیک را نشان می دهد.Fibocom به دنبال تقویت و استقرار 5G مقیاس پذیر برای Use Case های متاورسی

همانطور که بیان شد، توسعه RedCap برای گسترش گسترش 5G بسیار مهم است. در این راستا شرکت فیبوکام تحقیقاتی روی 5G از نوع RedCap ای آن آغاز کرده است و توسعه محصول خود را مبتنی بر استاندارد R17 قرارداده تا بتواند نیازهای مختلف بازار از خدمات و محصولات IoT Based و متاورسی را برآورده کند. RedCap شرکت فیبوکام مبتنی بر R17 به ماژول‌های 5G این اجازه را می‌دهد تا در مصرف انرژی کارآمدتر باشند بعلاوه، شکاف پوشش سرعت متوسط 5G  از Use Case های متاورسی را پر می‌کند، و همچنین به ارتقاء توسعه فنی این نسل از 5Gکمک کند ، کمکی که امکانات بیشتری برای آن دسته از خدمات و محصولات اینترنت اشیاء که سرعت متوسطی از انتقال داده ها را نیازمند هستند را برآورده سازد.

Fibocom  در حال توسعه ماژول های 5G ساده و البته سفارشی سازی شده و همچنین تکامل سخت افزاری و نرم افزاری ماژول خود مبتنی بر نسخه 17 از استاندارد 3GPP می باشد. سری ماژول های بی سیم 5G-Fibocom  ضمن پشتیبانی از معماری شبکه مستقل نسل پنجم شبکه های مخابراتی 5G-SA و شبکه های غیر مستقل (NSA)  از باندهای Sub-6GHz و mmwave پشتیبانی می کند و همچنین با استانداردهای 5GNR ، LTE و WCDMA هم سازگار است. این امر نگرانی های سرمایه گذاری مشتریان را در مرحله اولیه ساخت 5G  از بین می برد و به تقاضای تجاری برای ورود سریع به بازارهای مرتبط پاسخ می دهد. در همین حال، ماژول‌های 5G- Fibocom  با مجموعه‌ای غنی از رابط‌ها از جمله USB3.1 (3.0)، USB2.0، PCIe3.0 (2.0)، SPI، SDIO، GPIO، UART و غیره عرضه می شوند. 

منبع :

https://www.richardsonrfpd.com/iot/2022/02/01/fibocom-blog-what-is-5g-redcap-and-why-is-it-critical/