فناوری نسل پنجم مخابراتی شاه کلید تحول دیجیتال در لبه هوشمند زندگی

وبلاگ

بحث و گفتگو در خصوص جدیدترین تحولات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین کاربرد فناوری های نوظهور در کسب و کارهای امروزی با تمرکز بر خط مشی گذاری دیجیتال و تحول دیجیتال

شهر هوشمند هانگژو ، میدان نبرد ژئوپلیتیک جدید برای دولت چین

شهر هوشمند هانگژو ، میدان نبرد ژئوپلیتیک جدید برای دولت چین

یکی از مرفه ترین و قدیمی ترین شهرهای چین واقع در استان ژیانگ با عنوان بهترین شهر تجاری چین به خاطر قرار گرفتن غول تجاری چین " علی بابا" در این شهر ، در آستانه یک تحول بزرگ قرار دارد. اخیرا در تاریخ 29 آوریل 2020 از سامانه جامع و هوشمند مدیریت شهری تحت عنوان مغز شهر City Brain رونمایی شد که تمرکز اصلی آن مسکن ، شهرسازی و کنترل ترافیک می باشد.
صنعت مبلمان ایران تشنه تحول دیجیتال

صنعت مبلمان ایران تشنه تحول دیجیتال

علیرغم سابقه چند هزار ساله در تولید مبل و تخت خواب در ایران و همچنین شروع جدی تولید تجاری آن به سبک اروپائیان هم زمان با دولت عثمانی در زمان صفویان ، این صنعت مبلمان ترکیه است که طی دو دهه گذشته با هدف رشد اقتصادی سریع موفق به کسب سهم بازار خاورمیانه خصوصا کشورهای عربی شده است و حتی در بازار کشور همسایه و رقیب خود ایران هم ، جایگاه بزرگی را به خود اختصاص داده است. در خصوص این که دولت ترکیه چگونه با محرک اقتصادی ویژه ، نظیر کاهش مالیات بر ارزش افزوده انگیزه صادرات را بین تولید کنندگان زیاد کرده است ، بحث زیاد است. اما نکته مهم این است که در حال حاضر این کشور قویترین کاندید مبلمان در بین مردمان کشورهای عربی است و در ادامه این مسیر راهبردی ، با هدف حفظ و افزایش روابط اقتصادی خود و کشورهای عربی در حال برنامه ریزی به روی یک طرح تحول دیجیتال ویژه برای این صنعت می باشد
نقش حکمرانی دیجیتال در توسعه شهرهای هوشمند چیست ؟

نقش حکمرانی دیجیتال در توسعه شهرهای هوشمند چیست ؟

چیزی که قطعی می دانیم نحوه تعامل شهروندان با خدمات و محصولات ارائه شده توسط سازمان هایی است که مدیریت شهری را به عهده دارند این سطح از تعامل است که بر کیفیت کلی زندگی شهروندان تأثیر می گذارد چرا که مشارکت آنها به عنوان مهمترین جز از اکوسیستم شهری در تصمیم گیری ها و خط مشی گذاری های عمومی حکمرانان تأثیر می گذارند. حال این سوال پیش می آید که این اتفاق در سبک حکمرانی دیجیتال در شهرهای هوشمند به ویژه با پیشرفت های اخیر ناشی از تجاری سازی فن آوری های نوظهور چگونه رخ خواهد داد و اساس چالش های این حوزه برای ارتقاء سطح آگاهی شهروندان چیست و آیا این سبک را می توان به عنوان یک ابزار اساسی برای یک دموکراسی غیر متمرکز در نظر گرفت.
هشت فن آوری مخرب آینده کدامند؟

هشت فن آوری مخرب آینده کدامند؟

هشت فن آوری مخربی که به ما می گوید قوانین برای گذشته است با قوانین در آینده نمی توان زندگی کرد؟!                     این جمله دقیقا بدان معنی است که بایستی به آینده توجه داشت ، در زندگی فعلی ما ، قوانینی حاکم است که خواسته یا نا خواسته تابع آنها هستیم. یکی از آن قوانین ، دانش افزایی است که به واسطه آن مهارت های لازم را جهت کسب شغل مطلوب و آتی خود به دست آوریم. اما آیا شرکت در این ضیافت اندیشه ورزی آن هم در دنیای شبه دیجیتال امروزی ، ما را واقعا واجد شرایط در آینده پیش رو می کند؟ برای پاسخ به این سوال ، فن آوری هایی را که امروز استفاده می کنیم با فن آوری هایی که  در آینده بازنشستگی خود (حدود 20 سال آینده) با آنها مواجه خواهیم شد را مقایسه کنید تغییر بسیار وحشتناک خواهد بود.
فرق بین حکمرانی دیجیتال و حکمرانی هوشمند چیست ؟

فرق بین حکمرانی دیجیتال و حکمرانی هوشمند چیست ؟

در دنیای دیجیتال امروزی و در بین این همه فناوری سوال مهمی طرح می شود که " مغز متفکر مردم و حکومت ها چیست یا کیست ؟ " سوالی که ذهن را به سمت جایگاه جدیدی برای هر دو آنها می برد ، امروز مردم و حاکمیت ها در جایگاهی قرار گرفته اند که حضور همه جانبه و تعامل آنها با هم ، تحت تاثیر فناوری های دیجیتال نوظهور است ، نوعی سبک جدید زندگی و سبک جدید حکمرانی ... اما واقعیت این است که بزودی فناوری های نوظهوری چون هوش مصنوعی موجب ظهور حکومت و ملت های هوشمند خواهند شد
دولت موازی چیست؟

دولت موازی چیست؟

دولت موازی اصطلاحی است که توسط مورخ آمریکایی رابرت پاکستون برای توصیف مجموعه سازمان ها یا موسساتی که مدیریت و ساختار آنها شبیه دولت است و از این رو ایجاد شده اند اطلاق می شود ، اما به طور رسمی جزئی از دولت یا دولت قانونی نیستند. در واقع آنها برای ترویج ایدئولوژی حاکم سیاسی و اجتماعی دولت خدمت رسانی می کنند . دولت موازی با "دولت درون یک دولت" تفاوت دارد هر چند که این دو واژه در خیلی از موارد توسط سیاسیون به جای هم به کار گرفته می شوند اما فرق هایی بین آنها وجود دارد ...
تفاوت مدیریت داده و حکمرانی داده در چیست؟

تفاوت مدیریت داده و حکمرانی داده در چیست؟

اولین جمله ای که می توان گفت این است که تفاوت را نباید در فن آوری یا سیستم های به کار گرفته شده یا حتی داده های تولید شده دید بلکه باید در هدف هر یک از آن دو مقوله دید اهدافی که داده های قابل استفاده تر ، به روز تر ، دقیق تر ، کامل تر ، در دسترس تر ، مفیدتر و کم هزینه تر را ایجاد می کند.
مدیریت استمرار کسب و کار چیست؟

مدیریت استمرار کسب و کار چیست؟

مدیریت استمرار کسب و کار عبارت است از نوعی برنامه ریزی و آمادگی بالقوه سازمان ها ، شرکت های دولتی و خصوصی برای حفظ کارکردهای تجاری و یا از سرگیری سریع کسب و کارهای خود پس از وقوع یک فاجعه و رخداد در ابعادی که آنها توان مواجهه با طیف رخدادهای مختلف فورس ماژوری را داشته باشند مثل سیل ، زلزله ، آتش سوزی ، حملات سایبری و نمونه اخیر آن در کشور اپیدمی ویروس کرونا (کوید 19).
شهر به عنوان خدمت چیست ؟

شهر به عنوان خدمت چیست ؟

شهر به عنوان خدمت چیست ؟ این جمله سوالی که ترجمه نا زیبا و نا مفهوم What is City as a Service می باشد. اخیرا در ادبیات محققین و مشاورین شهرهای هوشمند زیاد به کار گرفته می شود. از این رو سعی دارم در این دست نوشته کوتاه و کاربردی این مفهوم را بررسی نموده تا برخی از ابهامات و سو برداشت های مرتبط با آن برطرف گردد. یکی از موفق ترین شهرها در شکل گیری این مفهوم نوین ، شهر هلسینکی پایتخت فلاند می باشد. آنها با راه اندازی پرتالی با همین نام helsinkiasaservice شهر خود را در عملیاتی سازی این مفهوم پیشرو نمودند.
نقش نسل پنجم شبکه های مخابراتی در توسعه اقتصاد دیجیتال چیست؟

نقش نسل پنجم شبکه های مخابراتی در توسعه اقتصاد دیجیتال چیست؟

 اندیشمندان اقتصادی امپریال کالج لندن بر این نظر هستند که استقرار شبکه های پهن باند تلفن همراه همواره باعث توسعه اقتصادی می شود آنها در آخرین تحقیق خود در خصوص شبکه های نسل پنجم مخابراتی چنین اعلام کرده اند که به طور متوسط  افزایش 10٪ در نسبت توسعه پهنای باند تلفن همراه در سوی اقتصادی آن منجر به افزایش 0.8٪ تولید ناخالص داخلی می شود. همان طور که می دانیم پهنای باند در مدل نامینال از شبکه های نسل چهارم مخابراتی به نسل پنجم مخابراتی چیزی حدود 100 برابر خواهد بود و این یعنی نسل پنجم شبکه های مخابراتی 5G ، حدود 8% تولید ناخالص داخلی کشورهای پیشرو در این حوزه را بیشتر خواهد کرد در این مقاله می خواهیم در خصوص صحت این ادعا و این که اساسا این مورد چگونه اتفاق خواهد افتاد بحث کنیم.
مهدی عرب زاده یکتا
یکم غیر رسمی : علاقمند طبیعت و گردشگری ، رنگ مورد علاقه لیمویی  
اطلاعات بیش‌تر
دسته‌بندی
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...

اطلاعات تماس

contact@dpag.ir